Klentnice - kouzelné místo mezi Mikulovem a Pavlovem

11.03.2023

V Klentnici jsem absolvoval svůj první vinný košt. I proto k tomuto místu mám asi nejblíže z celé jižní Moravy. Jedná se o malou obec umístěnou mezi Mikulovem a Pavlovem, přímo pod zříceninou hrádku Sirotčí hrádek. K tomu se dostanete během 20 minut poklidnou chůzí (do kopce). Cestou se můžete zastavit v krásném sklepě Sklepnice (doporučuji až cestou dolů), kde můžete ochutnat vína přímo od vinaře a pokochat se výhledem na vodní nádrž Nové Mlýny.

Pokud vám po procházce vyhládlo, nebo máte jen chuť na kávu a zákusek, určitě si zajděte do Café Fara. Nachází se přímo ve středu obce a určitě zde budete spokojeni. Nejedná se totiž jen o restauraci, ale o celý komplex, kde můžete např. navštívit Muzeum kávy, nebo vinný sklep.

Jestli chcete zůstat v Klentnici přes noc, máte několik možností ubytování. Máte na výběr Apartmány Klentnice, Apartmány Klenotnice, Penzion U Moravců, Domy pod Pálavou, penzion Živá Pálava, penzion Proneco, či opět Café Fara.

Klentnice se nachází v srdci Biosférické rezervace Dolní Morava, která je domovem pestré škály rostlinných a živočišných druhů. Návštěvníci mohou rezervaci projít pěšky, nebo na kole a užít si ohromující přírodní scenérii. 

Koná se tu ročně několik vinných koštů. Mezi nejznámější viniční tratě patří Bavorsko, Stará hora, Pod Klentnicí, Pod lomem, Nad sv. Leonardem.

Žije zde necelých 500 obyvatel.