Salay winery

Mladé butikové vinařství, které sídlí ve vinařské obci Velké Bílovíce. Stojí za ním dva bratři Marek a Jirka. Láska k vínu je v jejich rodině již po generace a tuto zálibu oba dále rozvíjeli při studiu na Vinařské škole ve Valticích. V roce 2010 převzali sklep od svého dědy a 10 let hledali směr, kterým se vydají. V roce 2020 oficiálně založili vinařství Salay Winery, ve kterém nyní obhospodařují 0,5ha vinohradů a další hrozny dokupují od poctivých moravských pěstitelů. 

Zaměřují se jak na výrobu svěžích aromatických vín, tak i na komplexnější vína s delší dobou zrání na jemných kalech ve francouzských sudech. U již zmíněných komplexnějších vín používají technologie jako jsou sür-lie nebo battonage a nechávají je u bílých vín minimálně 6 měsíců a u červených minimálně 12 měsíců zrát v sudu.

Od těchto pánů určitě musíte ochutnat víno Pašák, tedy couvée Pálavy a Vlašáku, jednoznačně moje TOPovka a dále si velmi rád otevřu některý z jejich sektů. Snažím se mít těchto lahví u sebe ve sklepě dostatek, ale rychle mizí, tak nečekejte :)

Vinařská obec Velké Bílovice

Obhospodařují 0,5 ha

ročně vyprodukují 3 000 lahví