vinařství Stávek

Dva bratři, Ondřej a Jirka Stávkovi jsou kluci z Prušánek. Navazují na rodinnou dlouholetou tradici vinařství svých předků z rodiny Makuderů, kteří již v 19. století začali obdělávat révu vinnou v okolí vinných sklepů zvaných Nechory. S úctou ke své rodině udávají od roku 2016 vinařství nový směr.

Pracují na 3,5 ha vinic v okolí Nechor na třech viničních tratích Nechory, Podkovné a Čtvrtky. Hospodaří v duchu integrované produkce se snahou o co nejvyšší ekologizaci.

Ročně vyrobí kolem 10.000 lahví. Vína vyrábí pouze z vlastních hroznů, respektují tradiční postupy, které kombinují s moderními poznatky a technologiemi, jako je řízené kvašení, nebo cross-flow filtrace. Do vína se snaží příliš nezasahovat a dávají mu čas a prostor, aby se samo projevilo. Některá bílá a většinu červených nechávají zrát minimálně 12 měsíců v dubových sudech.

Ve vinařství Stávek nabízí 3 řady vín.

  • Klasik jsou vyrobena moderní reduktivní technologií. Tato vína jsou svěží, ovocná, lehčí a nenáročná.
  • Alternativ zrají v dubových sudech s naprostým minimem zásahů, vymíchávána na kvasnicích, téměř nesířena, nečiřena a nefiltrována. Tato vína jsou těžší, strukturovaná a vždy suchá.
  • Pet-nat je zakalené perlivé víno, které dokváší v lahvi bez jakýchkoliv zásahů a přidaných látek. Má výrazně ovocný, burčákový a svěží projev.

Vinařská obec Prušánky

Obhospodařují 3,5 ha

ročně vyprodukují 10 000 lahví